Ondřej Cink v týmu s Vincenzem Nibalim

Ondřej Cink opouští horská kola a míří do silničního profi pelotonu v barvách Bahrain Merida, kde bude jezdit společně s legendou silniční cyklistiky Vincenzem Nibalim, krom jiného, vítězem letošního Gira d’Italia.

Článek o tom přinesl idnes.cz:

Začátkem září zazvonil telefon. Volal Brent Copeland. Manažer nově vznikající silniční stáje Bahrain Merida nabízel českému jezdci místo ve svém týmu. Ondřeji Cinkovi tím změnil život. „Věděl jsem od svých šéfů v bikové stáji Merida, že mám nějaký telefonát očekávat. Přesto jsem byl překvapený a zaskočený.“Vždyť mu právě nabídli angažmá v týmu Vincenza Nibaliho, šampiona Tour, Gira i Vuelty. Ve stáji, která míří do elitního společenství World Tour. Dávali mu šanci startovat na největších závodech. Naději, že si splní dávný sen stát se aktérem Tour de France.

Cink je bronzovým bikerem z loňského mistrovství světa a čtvrtým z toho letošního. Ve finále Světového poháru v Andoře dojel v září dokonce druhý.

„Vždycky bylo mým plánem jednou přejít na silnici,“ přiznává. „Jen jsem nečekal, že to bude tak brzy. Ještě jsem si chtěl splnit na horských kolech nějaké cíle.“

Ale taková nabídka se neodmítá. „Ani jsem o ní dlouho nepřemýšlel,“ vypráví. Souhlasil. A tak se zrodil nejpřekvapivější český cyklistický přestup roku 2016.

Významnou roli při něm sehrál fakt, že bahrajnskou stáj bude vybavovat koly firma Merida, za jejíž bikový tým Cink jezdil. Firma se chce více prezentovat na silnici a tento tým jí k tomu má pomoci. V sestavě budou kromě Nibaliho další zkušení silničáři Gasparotto, Visconti, Moreno, Izaguirre či Sivcov.

Cink je údajně posledním jezdcem, jehož si vytipovali. Manažera stáje Copelanda přesvědčila i skutečnost, že nejlepších bikových výsledků dosahoval ve vyšších nadmořských výškách. „To mu na silnici může pomoci,“ soudí Copeland.

Seznam bývalých kvalitních bikerů, kteří se posléze prosadili na silnici, je dlouhý. Od Američana Landise přes Australana Evanse, Slováka Sagana, Francouze Perauda až třeba k Dánu Fuglsangovi, stříbrnému ze silničního závodu na letošních hrách v Riu. Cink věří, že výčet rozšíří.

„Moje postava je vrchařská. Měl bych se soustředit na delší a kopcovitější etapové závody,“ tvrdí.

Samozřejmě, nejdřív se musí učit. Namísto intenzivních závodů na horských kolech, trvajících půldruhé hodiny, na něj čekají mnohem větší dávky při závodech i v tréninku. „Měl jsem ročně naježděno kolem 15 tisíc kilometrů. Silničáři mají zhruba 30 tisíc. Musím to zdvojnásobit,“ plánuje. „První dva roky budou hlavně o adaptaci.“

Jaroslav Kulhavý, olympijský vítěz na horských kolech z roku 2012, mu k přestupu hned gratuloval. Také 30letý Kulhavý měl v minulosti šanci přejít na silnici, po hrách v Londýně dostal nabídku od stáje Etixx. Ale tehdy ji odmítl. „Teď už je pozdě,“ soudí.

Naopak Cink přestupuje v 25 letech, ve stejném věku, jako se na silnici vydal cyklokrosař Štybar. Času na to, aby se v extralize svého sportu prosadil, má spoustu.

Už příští úterý se v Chorvatsku setká s týmovými kolegy, budou testovat materiál. Nové velké cyklistické dobrodružství pro něj začíná.

Cink